Wenecja Karkonoszy
Projekt „Wenecja Karkonoszy” dofinansowano w ramach programu grantowego pn.”Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury Edycja 2017”. Wysokość grantu wynosi: 13.560,05 zł. Partnerami projektu są: „ŻYWIEC-ZDRÓJ” S.A, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.
9 września 2017 r. Stowarzyszenia „Przyjazna Trójka” rozpoczęło w partnerstwie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz Nadleśnictwa Śnieżka, realizację projektu „Wenecja Karkonoszy”. Projekt trwał od września do lutego 2018 r. Celem projektu było zinwentaryzowanie przez uczniów mostów, mostków i kładek znajdujących się bardzo licznie w Kowarach.
Projekt “Wenecja Karkonoszy” ma charakter badawczy i edukacyjny. Bezpośrednim celem projektu było rozbudzenie w dzieciach potrzeby ochrony lokalnych zasobów wodnych w mieście Kowary. Cel ten osiągnięty został poprzez cykl zaplanowanych zajęć edukacyjnych: w trakcie zajęć z fotografem dzieci nauczyły się dostrzegać ciekawe sytuacje, zainteresowały się bogactwem środowiska przyrodniczego, nauczyły się kształtować w sobie umiejętności dostrzegania i podziwiania walorów miasta w którym żyją. Zadaniem geologa było pokazanie dzieciom do czego służy dalmierz i jak należy się nim posługiwać mierząc most. Dzieci nauczyły się dokonywać pomiarów długości, szerokości, wysokości a w trakcie praktycznych zajęć w terenie zrozumiały jaki jest sens dokonywania takich pomiarów. Z pomocą kompasu nauczyły się określać kierunki świata i nanosić na mapę mosty, obiekty, ulice. Edukator Nadleśnictwa zwrócił uwagę dzieci na roślinność rosnącą przy mostach i pod nimi, a także zwierzęta i organizmy żyjące w rzekach. Szczególny nacisk położony został na stan zanieczyszczenia rzeki.
W ramach projektu zrealizowano następujące zajęcia dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kowarach:
-
Zajęcia z fotografii – zajęcia prowadzone w plenerze z wykorzystaniem zakupionych do projektu aparatów fotograficznych. W trakcie zajęć dzieci samodzielnie ale pod okiem fotografa wykonywały zdjęcia mostów i roślinności przy nich.
-
Zajęcia z geologiem – w trakcie których dzieci dowiedziały się do czego służy dalmierz laserowy, taśmy miernicze i jak należy się nim posługiwać mierząc most. Nauczyły się dokonywać pomiarów długości, szerokości, wysokości a w trakcie praktycznych zajęć w terenie zrozumiały jaki jest sens dokonywania takich pomiarów.
-
Zajęcia z edukatorem Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach dla wszystkich uczniów – zajęcia prowadzone były w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kowarach z wykorzystaniem środków i materiałów dydaktycznych zakupionych w ramach projektu: mikroskopów, projektora, lup, preparatów biologicznych.
-
Zajęcia dla wszystkich uczniów SP 3 w Kowarach prowadzone: przez 6 nauczycieli nauczania początkowego w klasach 0-3 oraz przez nauczyciela przyrody w klasach 4-6.
-
Wydano folder zawierający informacje o mostach i roślinności znajdującej się przy nich wraz z mapką wypracowaną przez dzieci. Folder zawiera wszystkie informacje, które dzieci poznali w trakcie realizacji projektu a także wykonane przez dzieci zdjęcia.
-
Na mostach przytwierdzone zostały piktogramy przedstawiające rzadkie okazy roślin.